Prośby dziecka na drodze do dwujęzyczności

Podziel się wpisem z innymi!

prośby dziecka na drodze do dwujęzyczności

Prośby dziecka na drodze do dwujęzyczności.

Jak zapewne wiesz, że na co dzień pracuję z dziećmi, które są dwu – lub wielojęzyczne. Dwujęzyczność niestety nie jest czymś co spada nam z nieba, co wdychamy z powietrza, gdyby tak było, zamiast pracować jeździłabym po świecie latami, żeby opanować w taki sposób wszystkie języki 😉 Dwujęzyczność to drobne wybory każdego dnia, to świadome postępowanie w codziennych sytuacjach, to krótko mówiąc kawał ciężkiej pracy!

Niestety, podczas rozmów z rodzicami „moich dzieci” wiem, że szukali oni porad w Interenecie, u znajomych, rodziny, logopedów (!), którzy wprowadzali ich w błąd, przez co ich dzieci miały utrudnioną szansę do bycia dwujęzycznymi.

Poniżej przytoczę kilka sytuacji, które powinny pomóc każdemu polonijnemu rodzicowi, aby świadomie i prawidłowo wspierał swoje dziecko/ dzieci na drodze do dwujęzyczności.

Zapraszam!

Prośby dziecka na drodze do dwujęzyczności

  • Rozmawiaj ze mną po polsku, nawet a przede wszystkim wtedy, gdy mieszkamy za granicą. Dzięki temu nabędę język polski w sposób o wiele prostszy, niż na kursach.
  • Nie ustalaj zasad: Nie mów tak, w domu mówimy po polsku; Nie rozumiem Cię! Pomóż mi znaleźć słowo po polsku, parafrazuj, gdy mieszam języki. Gdybym wiedział jak to jest po polsku, to bym powiedział.
  • Nie wstydź się języka polskiego na ulicy, placu zabaw, itp. To ważne, żebym wiedział jak posługiwać się językiem polskim w wielu sytuacjach.
  • Języka polski dla mnie to coś więcej niż komunikacja – to lepsze rozumienie Ciebie (rodzica), Twoich argumentów w rozmowie a także łatwiejsze określenie moich stanów emocjonalnych oraz tego, kim jestem.
  • W miarę możliwości wyszukuj mi ciekawych polskich grup w kraju, w którym mieszkamy lub poza nim, np. na okres wakacyjny. Może jakieś kolonie z rówieśnikami, obóz sportowy w Polsce?
  • Czytaj mi po polsku, nie bój się tego. Czytanie rozwija m.in. zasób mojego słownictwa, stabilizuje gramatykę oraz pobudza wyobraźnię.
  • Prócz mówienia, ucz mnie czytania (można to wprowadzać bardzo szybko, wystarczy odpowiednio dobrać metodę nauki czytania) i pisania po polsku. Chcę być w pełni dwujęzyczny.
  • Daj mi przykład i pozwól naśladować, dlatego dbaj o swoją dwujęzyczność, ucz się języka kraju, w którym mieszkamy.
  • Nie mieszaj języków, tak będzie mi proście porozumieć się z każdym. Nasza komunikacja domowa na tym nie ucierpi, ale problemy mogą pojawić się w sytuacji, gdy będę rozmawiał z kimś, kto nie zna języka kraju, w którym mieszkamy.
  • Obserwuj moje postępy językowe. Gdy mam problemy w nabywaniu języka polskiego, będę miał podobne w języku kraju, w którym mieszamy. Daj mi szansę na mniejsze stresy w szkole i szukaj pomocy logopedów, którzy wiedzą jak mi pomóc.
  • Nie słuchaj bzdur, że to moja dwujęzyczność powoduje problemy z rozwojem mojej mowy!

Masz ochotę na więcej informacji? Oczywiście zapraszam Cię na mojego Instagrama www.instagram.com/logopasja i na Facebooka www.facebook.com/logopasja 🙂

Koniec 🙂


logopasja-after-content
Logopedo, mam dla Ciebie bezpłatne materiały terapeutyczne
Rodzicu, zapraszam na bezpłatną konsultację


Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *