3 pomysły na… Dopełniacz!

Podziel się wpisem z innymi!

3 pomysły na... Dopełniacz!

Tak sobie ostatnio usiadłam przed komputerem, zajrzałam na blog i stwierdziłam, że dawno nie pisałam oraz że sporo minęło od publikacji ostaniej gry! No to dziś będzie post z 3 grami na raz!!! Czyli 3 pomysły na… Dopełniacz! 😉

Pomoce, które Ci pokazuję i udostępniam wykorzystuję do programowania języka, nauki / utrwalania fleksji języka polskiego oraz terapii wad wymowy. Jak widzisz mają wszechstronne zastosowanie. I takie pomoce lubię najbardziej – wielofunkcyjne!

Zanim przejdę do konkretnych pomysłów dodam tylko, że bardzo lubię, kiedy proponowane dziecku zadania wymagają od dziecka nie tylko powtarzania / mówienie ale także „zmuszają” do aktywacji innych umiejętności.

Ps. Na blogu masz też pomysły na naukę m. in. dopełniacza oraz naukę fleksji dla starszaków. Odsyłam także tam!

3 pomysły na dopełniacz…

Pomysł nr 1 – Czego brakuje? Czego nie ma?

To zestaw plansz przedstawiających:

  • pokój dziecka,
  • salon,
  • kuchnię,
  • łazienkę
  • i podwórko.

W każdym zestawie znajduje się 6 obrazków (czyli łącznie jest ich 30). Jeden z nich jest obrazkiem wyjściowym, do którego dziecko przyrównuje 5 pozostałych ilustracji. Jego zadaniem jest prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Czego brakuje? lub Czego nie ma? Gdy dziecko udzieli krótkiej odpowiedzi, proszone jest o zbudowanie samodzielnie zdania.

Dostępne są dwie opcje – łatwa i trudna. Ta trudna jest naprawdę bardzo trudna! 🙂 Poniżej jeden z przykładów do salonu i łazienki. Oba z łatwej wersji.

Ps. Zawsze brakuje tylko jednego przedmiotu.

Pomysł nr 2 – Boi się

Ta pomoc łączy w sobie budowania zdań w dopełniaczu, odczytywanie emocji oraz myślenie logiczne. W zestawie znajduje się 8 obrazków, na których przedstawione są scenki grozy! 🙂 Niektóre są logiczne, inne nie. Zadaniem dziecka jest na ich podstawie sklecić zdanie z czasownikiem „boi się”, ocenić prawdziwość sytuacji i uzasadnić swoją decyzję.

Pomysł nr 3 – Czego potrzebuje?

W tym zadaniu dziecko pomaga osobie z obrazka, która znajduje się w konkretnej sytuacji (jest ich 9), ocenić czego potrzebuje, by mogła gdzieś pójść lub coś zrobić. Dziecko najpierw udziela krótkiej odpowiedzi (jednym słowem), a następnie jest zachęcane do tworzenia zdania. Tę pomoc możesz zobaczyć w innym poście, pisałam o nim 🙂

Jeżeli pomysły przypadną Wam do gustu za jakiś czas pojawią się kolejne a jak pamiętacie mam ich sporo! 🙂

I co najważniejsze, wszystkie pomysły na dopełniacz zostały auto-sprawdzone 🙂

Tymczasem jeżeli ktoś ma ochotę  zapraszam do sklepu, lub na moja stronę na fb: facebook.com/logopasja 🙂

Koniec 🙂


logopasja-after-content
Logopedo, mam dla Ciebie bezpłatne materiały terapeutyczne
Rodzicu, zapraszam na bezpłatną konsultację


Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *