Drabinkowe części mowy i domki deklinacyjne.

Podziel się wpisem z innymi!

części mowy fleksja

Pamiętasz jak jakiś czas temu pokazywałam Ci na facebook’u logopasji zdjęcie patyczków do lodów? Obiecałam wtedy, że gdy wypróbuję je w akcji na zajęciach napiszę o tym post. I oto jest 🙂

Nauka języka polskiego nie może być nudna, zwłaszcza poza granicami Polski. Podczas nauki dziecko musi działać, dobrze się bawić i nie może uzmysławiać sobie, jak wiele się w danym momencie uczy 😉 Dopóki nauka jest przyjemnością przychodzi z łatwością. Człowiek nie czuje jak mu się rymuje! 🙂

W dzisiejszym poście o tym jak w prosty sposób można podsumować naukę określania (wybranych) części mowy wraz z przypisanymi do nich pytaniami oraz jak ćwiczyć trudną, dla dzieciaków dwu- lub wielojęzycznych, fleksję. Zapraszam!

Drabinkowe części mowy

Do tego celu potrzebna będzie drabinka:

Drabinkowe części mowy

oraz, przywoływane przeze mnie, patyczki do lodów:

logopasja

W tym zadaniu korzystałam jedynie z tych niekolorowych patyczków, żeby nie ułatwiać wykonywania ćwiczenia.
Ps. Nie wszystkie pytania powyższych części mowy są wypisane 😉
Na patyczkach napisałam różne wyrazy:

części mowy fleksja 4

Dziecko wybiera sobie patyczek i kładzie go na odpowiedni szczebel drabiny. Jest to swojego rodzaju ćwiczenie kategoryzacji części mowy.

części mowy fleksja 5

Fajny pomysł (niestety nie mój 🙁 ) na rozróżnianie części mowy znalazłam tutaj 🙂

Domki deklinacyjne

Odmianę wyrazów z młodszymi dziećmi ćwiczę inaczej niż ze starszakami, bo to co malucha zajmuje, starszaka nudzi 😉 Praca logopedy jest pracą pod kątem tworzenia i wymyślania dość wymagającą 🙂 Ze starszymi dziećmi fleksję ćwiczę w taki sposób.

Na kartce A4 układam patyczki, by powstał z nich domek. Piszę  na nich pytania przypadków oraz czasowniki pomocnicze. Wygląda on tak:

części mowy fleksja 2

Na innych patyczkach piszę 1 (wybrany) wyraz odmieniony przez wszystkie przypadki języka polskiego. Dziecko czyta pytanie i musi dobrać odpowiednią „odpowiedź”, czyli odmienione słowo zapisane na patyczku. Nakłada patyczek z wyrazem na patyczek z pytaniem.

części mowy fleksja 3

Aby jeszcze bardziej utrwalić i poćwiczyć prawidłowe formy fleksyjne można zaproponować dziecku takie ćwiczenie. Losuje ono patyczek z napisem i następnie układa zdanie z tym wyrazem ale w takie formie, jaka jest zapisana akurat na tym patyczku.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że pomysły Ci się spodobały. Dzięki za poświęcony czas. Do przeczytania niebawem!


Podobał Ci się dzisiejszy wpis?

Jeżeli tak to na pewno spodobają Ci się moje bezpłatne materiały! Do pobrania są m.in. E-book o diagnozie logopedycznej i autorskie gry terapeutyczne! 🙂

Podziel się wpisem z innymi!

2 Comments

  1. Pani Kamilo, dziś wykorzystałam pomysł z domkami deklinacyjnymi. Dzieciom zabawa bardzo się podobała!!! Pozdrawiam serdecznie, Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 8 =