Zupełnie inne ćwiczenia pamięci sekwencyjnej

Podziel się wpisem z innymi!

Zupełnie inne ćwiczenia pamięci sekwencyjnej

O pamięci na blogu pisałam bardzo dużo. Ten wątek często przeplatał się w przeróżnych postach. Możesz to sprawdzić, jeśli nie wierzysz mi na słowo 😉 lub jeżeli potrzebujesz ćwiczeń z tego zakresu dla „swoich dzieci” lub jeśli jesteś ciekawa 🙂

Postanowiłam wrócić do tego zagadnienia, ponieważ po ostatnim PRL – u (to cykl spotkań na FB Logopasji oraz wpisów na blogu, w którym omawiam Praktyczne Rozwiązania Logopedyczne w przypadku konkretnego zaburzenia. Ps. Już w kolejnym tygodniu następny PRL #2 :)) dostałam sporo pytań odnośnie tego jak jeszcze (prócz pomysłów z bloga) ćwiczę pamięć u dzieciaków.

I tadam! Oto cała geneza dzisiejszego posta! Jesteś ciekawa jak przedstawiają się zupełnie inne ćwiczenia pamięci?

Zapraszam!

Zupełnie inne ćwiczenia pamięci sekwencyjnej

Pamięć sekwencyjna słuchowa

  1. Zadanie połączone z kolorowaniem, które nieco komplikuje zadanie, stymulacją percepcji wzrokowej oraz ćwiczeniem motoryki małej. Wynika to z faktu, że kolorowanie figur trwa, przez co dziecko je zmuszone dłużej zapamiętać sekwencje. Poniżej plansza jest podzielona na 3 segmenty ale dziecko musi zapamiętać 4 informacje. Prośba do zadania: Wybierz sobie żółtą kredkę (1) i pomaluj: koło (2), serce (3), krzyżyk (4). Dziecko działa segmentami od strony L do P.
  2. Zadanie połączone ze stymulacją percepcji wzrokowej oraz dodatkową stymulacją percepcji słuchowej (analiza pseudowyrazu). Ponadto, podobnie jak powyższe zadanie wpływa na koncentrację. Poniżej pokazałam Ci 2 plansze, które kładę przed dzieckiem jednocześnie w jednej poziomej linii. W tym przykładzie mamy 2 kartki ale dziecku musi zapamiętać 3 informacje. Polecenie brzmi: Wybierz sobie czerwoną kredkę (1) i zaznacz: hau (2), iha (3). Dziecko działa od strony L (1 kartka) do P (2 kartka). Czyli dziecko wybiera czerwoną kredkę i zaznacza psa i konia. 

  3. To ćwiczenie jest bardzo trudne! Oczywiście poziom trudności możesz obniżyć, używając innego obrazka lub/ i konstruując prostsze polecenia 🙂 Ja się posłużyłam masakrycznie ciężkim przykładem 🙂 Ponownie zadanie stymuluje bardzo intensywnie (!) percepcję wzrokową. Dziecko ma do zapamiętania (w moim przykładzie), aż 8 informacji. Polecenie brzmi: Wybierz sobie brązową kredkę (1) i zaznacz: trzech (2) chłopców (3), jeden (4) namiot (5), jedną (6) kaczkę (8). Pamiętaj, wszystko można uprościć.

Podsumowanie

I jak? Zaskoczyłam Cię? Jeśli tak, napisz czym. Jeśli nie, też daj znać 🙂 A jakie Ty masz sprawdzone zupełnie inne ćwiczenia pamięci sekwencyjnej? Podziel się! Ja mam jeszcze kilka asów w rękawie ale to przy innej okazji!

Podziel się wpisem z innymi!

2 Comments

  1. Bardzo podoba mi się pomysł czegoś takiego szukałam,chodzi mi o ćwiczenie właśnie pamięci sekwencyjnej u dziecka z zespołem Aspergera,no właśnie dziecko ma trudności z matematyką.Czy udostępnia Pani karty pracy z tej strony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *