Święta… Czyli dobry czas na ćwiczenia fleksji!

Podziel się wpisem z innymi!

cwiczenia-fleksji

Dawno nie było tu wpisu po prostu z pomysłem na ćwiczenie logopedyczne. Takie „zwykłe ćwiczenia”… Dziś chciałabym połączyć Boże Narodzenie, św. Mikołaja i ćwiczenia fleksji. Uważasz, że się nie da? Ho, ho, ho to Cię mile zaskoczę! Zapraszam 🙂

Po tylu latach pisania bloga w pewien sposób to już moja rutyna, że większość wpisów zaczynam od tego, że kiedyś już o czymś pisałam. W tym przypadku nie jest inaczej. Tu i tu wpisy w kontekście świąt, a tu trochę wpisów o fleksyjnym zabarwieniu.

Tegoroczne, świąteczne ćwiczenia fleksji

Przygotuj sobie pluszaka / figurkę np. krasnala, elfa, św. Mikołaja, wróżki, czy czegokolwiek innego w co wierzysz / lubisz Ty lub „Twoje” terapeutyczne dziecko 🙂
Z kartki A4 wytnij 6 pasków i rozpisz na nich początki fraz / zdań. Na zdjęciu poniżej zobacz jakie proponuję. Każda z nich jest inna i ważna, bo dotyczy konkretnego przypadku, przez który będziemy odmieniać wyrazy. W worku / pudełku przygotuj przedmioty / obrazki, na których chcesz ćwiczyć. Mogą to być „prezenty” – najlepiej z jednego pola semantycznego lub np. obrazki z daną głoskę. Wszystko zależy od celu zabawy. W tym przypadku to pamiętaj… ćwiczenia fleksji.

Zadanie, jak się zapewne domyślasz, będzie polegało na losowaniu przedmiotu / obrazka z worka i odmiany słowa wg przypadków.

Zerknij:

Tak jak się zapewne domyślasz w zadaniu lecimy od mianownika do wołacza, czyli zaczynamy od dołu lewej strony.

Dajmy na to, że dziecko wylosowało widelec.

Odmieniamy

  • To widelec.
  • Dziś rano szukałem widelca.
  • O! W końcu widzę widelec.
  • Od roku marzyłem o widelcu.
  • Teraz będę mógł pójść na spacer z widelcem.
  • O widelcu!

Zaproponowane powyżej zdania są w formie męskiej. Tak skonstruowane zadanie wykorzystałabym bardziej z chłopcem.

Jak widzisz mamy tu czas teraźniejszy i przeszły (prosty i złożony), to dość trudne zadanie. Można je, rzecz jasna, przełożyć na formę żeńską i zdecydowanie uprościć.

Wszystko zależy od tego, po co je robisz i co chcesz nim osiągnąć! Tak na wszelki wypadek podrzucę jeszcze info czym jest sama fleksja.

Powodzenia, owocnej pracy, udanej zabawy no i… Wesołych Świąt!

Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *