Ćwiczenia narządów artykulacyjnych i stymulacja funkcji poznawczych.

gra_ćwiczenia_artykulatorów_2

Od dawna pracowałam nad pewnym ciekawym projektem. Przyznałam się do tego jakiś czas temu w poście podsumowującym rok 2014. Zawsze marzyłam o tym, aby wydać własną grę lub pomoc terapeutyczną. Może nawet książkę? 😉 Jakiś rok temu postanowiłam spełnić jedno z moich marzeń i zabrałam się do pracy. Wiedziałam, że musi być to coś, co przyda się każdemu logopedzie, rodzicowi oraz nauczycielowi. Wiedziałam też, że musi to być coś, co rozwiązuje problemy jakie napotykam w terapii logopedycznej dzieci. Przedstawiam Ci teraz wynik mojej pracy…

Gra terapeutyczna!

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych
i stymulacja funkcji poznawczych.

Wiem, wiem, w sprzedaży jest wiele gier i pomocy, których głównym zadaniem są ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Ta pomoc jest inna. A wiesz dlaczego? Bo mając ją możesz ale nie musisz ćwiczyć narządy artykulacyjne, ponieważ zaprojektowała ją tak, aby stymulowała myślenie oraz spostrzeganie wzrokowe na różnych etapach terapii. Z jednej strony możesz ją wykorzystać tylko do ćwiczeń warg i języka ale możesz w ogóle nie brać tej opcji kart pod uwagę. I to jest najfajniejsze!!! Pozostawiam Ci całkowitą dowolność korzystania z kart. Ale spokojnie, daję Ci konkretne wskazówki jak możesz w niej, w świetny sposób korzystać.

gra_ćwiczenia_artykulatorów_1

„Kamila przygotowała 145 kart, które idealnie wpisują się w moje rozumienie terapii logopedycznej.”

Hania O., neurologopeda, terapeuta
Metody Krakowskiej

29 kart to zestaw podstawowy, dzięki któremu w przystępny sposób można ćwiczyć z dzieckiem język oraz wargi czyli tzw. narządy artykulacyjne. Obrazki zostały opracowane tak, żeby to co się na nich znajduje kojarzyło się z konkretnym ruchem warg i języka – ćwiczeniem do wykonania. Wszelkie zadania są zaprezentowane na specjalnie przygotowanym filmie, po to abyś nie miała żadnych problemów z pokazaniem dziecku co dokładnie ma robić. Niektóre z ćwiczeń wymagają trochę wprawy, więc będzie to dobry sprawdzian także dla Ciebie! 😉

Dodatkowo to podstawowego zestawu obrazków dochodzą 4 kolejne zestawy kart dzięki, którym można urozmaicić ćwiczenia ale, co ważniejsze, stymulować funkcje poznawcze u dzieci. Pomysł był taki, aby dać Ci jak największą swobodę w pracy oraz nie zanudzić dziecka, powtarzając z nim zadania.

Mowa i wymowa u dziecka zależą nie tylko od sprawnie działających narządów artykulacyjnych ale przede wszystkim od prawidłowo rozwijających się funkcji poznawczych. W żadnej terapii nie można tego pomijać! Dlatego na każdych zajęciach stymuluję wiele funkcji poznawczych, m.in. wzrok i myślenie, które w tej grze stymulowane są na każdym kroku.

Co zawiera gra?

gra_ćwiczenia_artykulatorów_3

„Te kart są tak świetnie wykonane, że aż trudno się nadziwić. Za każdym razem kiedy na nie patrzę odkrywam w nich coś nowego.”

Kuba R., rodzic

Gra składa się łącznie aż z 145 kart terapeutycznych do pracy nad narządami artykulacyjnymi oraz stymulującymi funkcje poznawcze. Jest podzielona na kilka pakietów:

  • Karty podstawowe. Zawierają rysunki, którym odpowiadają konkretne ćwiczenia narządów artykulacji;
  • Karty ze skojarzeniami. Można wykorzystać zarówno do ćwiczeń dobierania w pary kart z zestawu podstawowego do kart z tego zestawu, oraz do stymulacji myślenia przez analogię;
  • Karty z różnicami. Jest to zestaw najtrudniejszy ze wszystkich zaproponowanych. Uwierz mi, gdy testowałam tę grę na zajęciach z dziećmi ich rodzice żywo uczestniczyli w tym zadaniu 🙂 Każda karta ma 4 szczegóły, którymi różni się od karty z zestawu podstawowego. Kolor oraz 3 różnice;
  • Karty czarno – białe. To czarno białe obrazki z zestawu podstawowego. Ćwiczenie fantastycznie nadaje się do terapii spostrzegania wzrokowego u dzieci najmłodszych oraz tych, które z tą umiejętnością są na bakier;
  • Karty konturowe. To wbrew pozorom nie to samo co karty czarno – białe. Doskonale nadają się terapii funkcji wzrokowych;

Dodatkowo oczywiście otrzymasz:

  • Instrukcja obsługi. Zawiera wszystkie ale to wszystkie niezbędne informacje potrzebne do używania kart z zestawu. Począwszy od wieku dzieci, z którymi możesz wykorzystywać pakiety skończywszy na opisie różnic na obrazkach. Jest tam wszystko.
  • Filmik instruktażowy. Materiał video, na którym nagrałam dla Ciebie jak wykonuje się poszczególne ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

Cała pomoc doskonale komponuje się, nie tylko pod względem merytorycznym ale także pod kątem graficznym. Jeżeli czytasz mojego bloga od dłuższego czasu, wiesz, że aspekt estetyki i dobrej grafiki jest dla mnie niezmiernie ważny. Dlatego spełniając swoje marzenie starałam się zadbać także o super grafiki 🙂

Z racji tego, że kart jest naprawdę dużo można je wykorzystywać w przeróżny sposób wiele razy. A, że materiał nie jest trywialny, nie nudzi się dzieciom i budzi zainteresowanie także osób dorosłych. Część pakietu można wykorzystać w terapii dzieci tych najmłodszych około 2,5 letnich oraz starszych i tych najstarszych czyli dorosłych 🙂

Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni. Terapię trzeba prowadzić kreatywnie!

gra_ćwiczenia_artykulatorów_4

„Mam nadzieję, że nie poprzestaniesz na tych kartach i zrobisz dla mnie więcej podobnych gier. Dziękuję!”

Weronika T., psycholog

Muszę Ci się przyznać, że wydaję prawie wszystkie swoje oszczędności na buty oraz na pomoce terapeutyczne! Mam ich już tak wiele, a ciągle nie widzę końca w tym małym szaleństwie… 🙂 Mam dla Ciebie propozycję…

8 Comments

  1. Przez przypadek trafiłam na Pani stronę i cieszę się , że mogę podpatrzeć coś nowego. Wszystkim nam pracującym z dziećmi chodzi o to samo, aby lepiej i efektywniej działać dla dobra dzieci. Dziękuję za wszystkie materiały – a razem ze mną dzieci , które mogą się fajnie bawić i uczyć. Pozdrawiam.

  2. Jestem zainteresowana zakupieniem gry w formie papierowej. Wcześnie proszę o podanie jej ceny z wysylka.Pozdrawiam i chce powiedzieć ,ze z przyjemnoscia czytam Pani bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *