Analiza i synteza wzrokowa, czyli pomysł na zabawę.

Podziel się wpisem z innymi!

analiza i synteza wzrokowa

Analiza i synteza wzrokowa.

Pamiętasz post o stymulacji zmysłu wzroku? A post o kolorowych kostkach? To dziś będzie coś w rodzaju miksu tych dwóch postów 🙂 Tzn. będzie o grze opracowanej przeze mnie, którą sama, bez problemu możesz wykonać w domu i, jak wskazuje na to tytuł, gra ma przyczynić się do rozwoju analizy i syntezy wzrokowej. Ale jak to bywa na tym blogu gra będzie mogła być wykorzystywana na wiele innych, fajnych sposobów. Jesteś ciekawa jak ona wygląda, jak ją zrobić i jak z niej korzystać? Zapraszam!

Ps. Nie wiem jak długo czytasz mojego bloga ale 15 października, czyli około 2 tygodni temu, blog obchodził swoje pierwsze urodziny 🙂 Pełny rok systematycznego blogowania, pisania wpisów, nagrywania podkastów 🙂 Dużo, mało, długo, krótko, trudno to ocenić. Niemniej jednak chyba jestem z tego trochę dumna 😉

Alejaja?! Analiza i synteza wzrokowa

Elementy gry

Pudełko po jajkach.
Użyłam opakowania po 4 jajkach ale dobrze sprawdzi się także pudełko po 6 lub 10 sztukach jaj. Pamiętaj tylko, że do jednego z wariantów gry, o którym nieco później, większa liczba elementów będzie znacznie komplikować rozgrywkę a dla młodszych dzieci będzie może być ona niemożliwa.

Analiza i synteza wzrokowa 1

Sensoryczne wzorki.
U mnie w 6 kolorach. Kolorów może być ich nieco więcej lub mniej, w zależności o wieku dziecka.

Analiza i synteza wzrokowa 2

Co wykorzystałam do zrobienia wzorków?

  • kolorowe, miękkie druciki pamięciowe,
  • pluszowe kulki,
  • kwiatki i serduszka z pianki.

Rzecz jasna, nie musisz mieć takich samych wzorków jak ja. Możesz wykonać je z czegoś innego. Kolory też mogą być inne, itd. Tu istnieje dowolność. Granicę wyznacza Twoja kreatywność 😉

Plansze.
Narysowałam je sama, na podstawie wzorków. Oczywiście liczba kratek na planszy odpowiada liczbie otworów w opakowaniu 😉

Analiza i synteza wzrokowa 3

Alejaja?! Jak grać?

Wariant I

Kładę przed dzieckiem pudełko po jajkach, wszystkie wzorki i 1 planszę. Zadaniem dziecka jest ułożyć taki sam wzorek w otworach w opakowaniu. Proste? Proste. Pamięta, że dziecko musi układać wzorki od strony lewej do prawej, od góry do dołu.
To, że na planszach są dwa kolory wzorków ułatwia i jednocześnie utrudnia sprawę.
Z jednej strony dziecku łatwiej wyszukać potrzebnych elementów a z drugiej dzieci często chcą układać najpierw elementy w jednych kolorze a potem w drugim 😉 Na to pozwalać nie można.

Analiza i synteza wzrokowa 4

Wariant II

To wersja gry dla starszych dzieciaków. Pokazuję dziecku planszę ale ją zasłaniam. Ćwiczę w ten sposób pamięć 🙂

Analiza i synteza wzrokowa 5

Analiza i synteza wzrokowa 6

Analiza i synteza wzrokowa 7

Wariant III

Ustalamy, że… i kodujemy.

Analiza i synteza wzrokowa 8

Wyprzedzając pytania i wątpliwości. Liczby mogą iść od 1 do 4 (w zależności od liczby dołków w opakowaniu). Przyjęłam zasadę liczenie co 2, żeby było ciekawiej 🙂 Wykorzystałam liczby z darmowej gry Ptaszki logopasji.

Wariant IV

Odbijanie wzorków 🙂 Dodatkowo ćwiczymy grafomotorykę. Dla dzieci z trudnościami wyobrażenia sobie odbicia daję do zabawy lusterko. Dziecko przykłada, widzi, doświadcza i przerysowuje to, co widać w lusterku.

Analiza i synteza wzrokowa 9

Podsumowanie

Dziś post krótki, zwięzły i na temat 😉 Nie będę Ci truła dlaczego, dlaczego, dlaczego 🙂 Każdy terapeuta, logopeda wie, że czas jakoś się kurczy pomiędzy wrześniem a czerwcem 😉 u mnie pomiędzy wrześniem a lipcem. Ale dajemy radę!

Jestem ciekawa Twoich wersji tej gry. Koniecznie zostaw komentarz pod postem lub/ i wrzuć zdjęcie swojej pomocy na facebook’a logopasji pod postem z tym wpisem 🙂

[newsletter_form form=”1″]

Koniec 🙂


logopasja-after-content

Logopedo, mam dla Ciebie bezpłatne materiały terapeutyczne
Rodzicu, zapraszam na bezpłatną konsultację


Podziel się wpisem z innymi!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *